Przejdź do treści

Transport lotniczy w Polsce

Transport lotniczy w Polsce jest bardzo popularnym rodzajem transportu, który jest wykorzystywany w szczególności do przewozu pasażerów, ale także różnego rodzaju ładunków.

Charakterystyka transportu lotniczego

Transport lotniczy w Polsce obejmuje w szczególności transport o charakterze cywilnym, czyli głównie przewozy pasażerskie. Ten rodzaj transportu w kraju zapoczątkowany został w roku 1919. Pierwszym odbytym lotem był lot z Warszawy do Poznania. Natomiast od roku 1923 loty w Polsce zaczęły odbywać się w sposób cykliczny i w ciągu ostatnich lat cieszą się coraz większą popularnością. Polska jest krajem, który posiada swoją sieć linii lotniczych, którymi są Polskie Linie Lotnicze LOT. Liczba pasażerów na lotniskach w kraju z roku na rok się zwiększa, dlatego transport lotniczy zyskuje coraz większą popularność wśród różnych środków transportu.

Transport lotniczy w Polsce

Polska posiada własną sieć linii lotniczych, wśród których można wymienić w szczególności następujące linie:
– Polskie Linie Lotnicze LOT,
– Enter Air.
Na terenie polski działają także takie linie lotnicze jak:
– SkyTaxi,
– Small Planet Airlines,
– SprintAir,
– Travel Service Polska.
Jednakże na polskich lotniskach lądują również samoloty wielu linii zagranicznych, wśród których przykładowo można wymienić Ryanair, Norwegian, British Airways, Wizz Air, KLM, Lufthansa czy też Scandinavian Airlines System oraz wiele mniejszych linii lotniczych. Polskie linie lotnicze posiadają zróżnicowane samoloty, wśród których można wyróżnić na przykład samoloty takie jak Airbus, Embraer oraz Boeing.

Lotniska w Polsce

Wszystkie lotniska, które znajdują się na terenie Polski zarejestrowane są w bazie lotnisk cywilnych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Aktualnie w tym rejestrze znajdują się pięćdziesiąt cztery lotniska o charakterze cywilnym, w czym jest jedenaście portów lotniczych, a także trzydzieści pięć lotnisk, które są zarządzane przez aerokluby. Na terenie Polski znaleźć można również pięćdziesiąt trzy lądowiska, z czego dwanaście z nich jest również traktowane jako przejścia graniczne. Największe cywilne lotniska transportowe w Polsce znajdują się na terenie największych miast w kraju, wśród których można wymienić Warszawę, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Poznań, Łódź, Rzeszów, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, a także Zielona Góra.

Polskie Linie Lotnicze

Polskie Linie Lotnicze LOT są polskimi narodowymi liniami lotniczymi. Powstały one w roku 1928 i są jednymi z najstarszych linii lotniczych na całym świecie. Liczba pasażerów przewożonych za pośrednictwem Polskich Linii Lotniczych LOT z roku na rok się powiększa. W 2019 roku zostało przewiezione około dziesięć milionów pasażerów, co jest znaczącym wzrostem, w porównaniu do lat poprzednich. Polskie narodowe linie lotnicze posiadają własną flotę, w skład której wchodzą zróżnicowane maszyny. Linie lotnicze posiadają bardzo efektywne połączenia lotnicze, dlatego są chętnie wybierane przez klientów. Transport lotniczy w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.