W ostatnim czasie transport morski cieszy się dużym powodzeniem wśród wielu dużych firm, przedsiębiorstw, a nawet klientów indywidualnych. Dzięki niemu można dostarczyć w konkretne miejsce różnorodny asortyment z najdalszych zakątków świata.
Dokumenty w transporcie morskim
Transport morski sprawia, że samochody, sprzęty, meble, żywność, produkty medyczne oraz wiele, wiele innych materiałów – szybko, bezpiecznie i sprawnie mogło trafić do odbiorcy. By tak się jednak stało, potrzebne są określone dokumenty, na skutek których, konkretny załadunek można znaleźć się na określonym statku oraz może być z niego odebrany w zupełnie innym kraju. Taka odprawa celna jest bowiem bardzo formalna i cała dokumentacja powinna być zgodna i prawidłowa, by towar został dostarczony do odbiorcy bez problemów. Jakie dokumenty w transporcie morskim są obowiązkowe? Odpowiedź poniżej.
Faktura handlowa
Bez względu na to, czy chcemy dany towar przywieść do Polski, czy też przetransportować go do innego regionu na kuli ziemskiej – zawczasu powinno się przygotować (i sprawdzić kilkakrotnie ich poprawność) dokumenty. W skład takiego kompletu wchodzi zawsze faktura handlowa. Bez względu na to, w jakim celu chcemy przewieść dane materiały powinna być na nie faktura zakupu. Świadczy to bowiem o ich oryginalności oraz na niej zawarta jest cena danego asortymentu. Jest ona niezwykle ważna w odprawie celnej by móc np. obliczyć podatek VAT, który odbiorca będzie musiał zapłacić, gdy towar do niego dotrze.
Ponadto, znajdują się na niej takie informacje jak choćby nazwa siedziby, gdzie towar został zakupiony oraz wszelkie dane odbiorcy (adres, telefon kontaktowy itp.) Ponadto, na tym dokumencie zawsze widnieje data wystawienia faktury, jej numer, nazwa towaru, jego ilość, ceny jednostkowe i wartości.
Lista załadowcza
Kolejnym bardzo istotnym dokumentem, który jest potrzebny w transporcie morskim jest lista załadowcza zwana także po angielsku „packing list”. Towar na statkach transportowych umieszczany jest zawsze w specjalnych kontenerach a te, na poszczególnych paletach. Lista załadowcza to swoiste potwierdzenie, w którym określone jest dokładnie paleta oraz kontener, gdzie został umieszczony nasz towar oraz dokładne informacje o nim samym. Lista załadowcza musi zawierać identyczne dane jak faktura jeśli chodzi o datę wystawienia czy też jej numer. Ponadto, na liście tej umieszczone zostają informację związane z samym towarem – jego opis, ilość, waga, rozmiar.
Konosament
Konosament to dokument, o którym pierwsze co myślą zazwyczaj osoby, które chcą importować lub eksportować dany towar drogą morską. Konosament jest drukiem, którego wartość porównywana jest do papierów wartościowych. To na nim bowiem znajdują się takie informacje jak przekazanie danego asortymentu konkretnemu przewoźnikowi, miejsce gdzie przewoźnik odebrał towar, dokładnie określone miejsce wraz z odbiorcą towaru. W dokumencie tym zaznaczone jest często, co powinien odbiorca asortymentu pokazać przewoźnikowi, by ten mógł go wydać. Konosament musi być bardzo konkretny, precyzyjny i co najważniejsze oryginalny.