Przejdź do treści

Najważniejsze funkcje logistyki morskiej

Transport morski cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wielu firm. Korzystają z niego przedsiębiorcy, duże firmy logistyczne oraz klienci indywidualni, którzy cenią go za bezpieczeństwo, szybkość oraz stosunkowo niskie koszty. Transport morski znany jest na całym świecie. Również w Polsce firmy w ten sposób transportują mnóstwo ładunków w najdalsze zakątki świata. Jednak, jak się okazuje taki przewóz wymaga sporych działań logistycznych. Zarówno załadunek, jak i wyładunek musi być opatrzony odpowiednią, szczegółową i ściśle określoną dokumentacją. Ponadto, oprócz dokumentacji potrzebne są ścisłe określone procedury ze strony załogi. O czym więc warto pamiętać decydując się na taki transport? Jak to wszystko wygląda krok po kroku? Odpowiedź poniżej.

Funkcje logistyki morskiej

Każda droga określonego towaru, wymaga wielu konkretnych działań, które gwarantują, że w odpowiedni i bezpieczny sposób dany asortyment zostanie dostarczony do odbiorcy. Mimo, iż dla wielu osób mogłoby się wydawać, że przewóz towarów drogą morską wymaga tylko „włożenia i wyłożenia określonych towarów na statek” to jednak w praktyce cały proces jest bardziej czasochłonny i skomplikowany.

Jak to wygląda w praktyce krok po kroku?

Zanim zostanie załadowany nasz towar na statek, powinny zostać stworzone przez „nadawcę” określonego asortymentu jednostki ładunkowe wraz z listami, na których są zawarte dokładne informacje dotyczące określonego asortymentu. Osoby odpowiedzialne za dany towar na statkach, muszą więc posiadać szczegółową dokumentację, która zawiera między innymi nazwę towaru, jego ilość, wagę, rozmiary oraz cenę. Ponadto, ekipa odpowiedzialna za ładunek, musi mieć dokładnie określone, gdzie dany asortyment powinien zostać przeładowany ( przeładunek w węzłach logistycznych – głównie w portach). Dodatkowo, przed nadaniem towarów na statek powinno odbyć się sortowanie towaru, jego dobre zapakowanie oraz znakowanie. Firmy odpowiadające za bezpieczny transport drogą morską zajmują się także przygotowaniem ścisłej dokumentacji o której mowa wcześniej oraz rzetelną kalkulacją kosztów.

Ważne dokumenty

Warto podkreślić, iż transport morski nie może odbyć się bez szczegółowej i odpowiedniej dokumentacji. Obowiązkowe dokumenty, które muszą znaleźć się przy każdym przewożonym w ten sposób towarze to faktura handlowa, lista załadowcza oraz konosament. Każdy z tych „papierów” musi być związany z następnym i posiadać te same dane. I tak np. faktura handlowa jest niezwykle ważna, gdyż na niej widnieje cena asortymentu oraz ilość przewożonego towaru. Ponadto na niej znajduje się też nadawca oraz odbiorca rzeczy. Z kolei, lista załadowcza określa, paletę oraz kontener, w którym znajduje się nasz przewożony towar. Lista załadowcza musi zawierać identyczne dane jak faktura jeśli chodzi o datę wystawienia czy też numer dokumentu. Ponadto, na liście tej umieszczone zostają informację związane z samym towarem – jego opis, ilość, waga, rozmiar. Konosament natomiast zawiera ważne informacje o przewoźniku, który podjął się transportu naszego towaru. W nim umieszczone są dane, gdzie towar został odebrany oraz kto i w jakim miejscu go nadał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.