Przejdź do treści

Spedycja lotnicza – czym jest?

Transport lotniczy jest jedną z najważniejszych gałęzi transportu. Związany jest on w dużej mierze z handlem i produkcją, które w ostatnich latach bardzo się rozwijają. Transport lotniczy jest bardzo przydatny podczas transportowania różnego rodzaju przesyłek. Jest to jeden z najszybszych sposobów na dostarczanie różnego rodzaju towarów na długich dystansach.

Charakterystyka spedycji lotniczej

Spedycja lotnicza jest jedną z najmłodszych gałęzi transportu na świecie. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim do transportowania różnego rodzaju towarów, wśród których można przede wszystkim wyróżnić produkty, które posiadają stosunkowo wysokie parametry jakościowe, a także stosunkowo niewielkie gabaryty i małą masę. W obecnych czasach wewnętrzne linie lotnicze posiada zdecydowana większość państw na świecie. Dlatego na skalę międzynarodową spedycja lotnicza stała się jedną z najważniejszych gałęzi transportu. Jest ona dużo bardziej efektywna niż klasyczny transport drogą morską lub drogą kolejową. Spedycja lotnicza charakteryzuje się przede wszystkim stosunkowo wysoką szybkością działania, a także niezawodnością. Ten rodzaj transportu towarów można także uznać za w pełni bezpieczny dla przewożonych ładunków i towarów. Dzięki temu różnego rodzaju przedsiębiorstwa mogą mieć utrzymany stan zapasów na stosunkowo niskim poziomie, ponieważ w każdej chwili mogą go uzupełnić.

Samoloty do transportu towarów

Do transportu różnego rodzaju towarów drogą powietrzną wykorzystywane są przede wszystkim takie maszyny jak samoloty. Do tej działalności używa się zwłaszcza dwóch rodzajów samolotów. Wśród nich można wymienić:
– samoloty dwupokładowe,
– samoloty towarowe.
Samoloty dwupokładowe są samolotami pasażerskimi typu kombi. Przede wszystkim zajmują się one transportem pasażerów, ale oprócz pasażerów mogą przewozić także ładunki osiągające masę trzydziestu ton. Dlatego posiadają one dwa pokłady. Jeden przeznaczony jest do przewozu pasażerów, a drugi do transportu różnego rodzaju ładunków. Ten rodzaj samolotu jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu można w odpowiedni sposób zagospodarować wolną przestrzeń w samolocie pasażerskim. Do przewozu ładunków wykorzystywane są także samoloty towarowe. Mogą one przewozić towary o łącznej masie od czterdziestu do dwustu pięćdziesięciu ton. Są one specjalnie przeznaczone do transportowania różnego rodzaju towarów.

Rodzaj transportowanych towarów

Spedycja lotnicza jest wykorzystywana przede wszystkim w branżach, w których bardzo duże znaczenie ma czas transportu przewożonych towarów, ponieważ jest on stosunkowo szybki. Dlatego tym rodzajem transportu w szczególności przewożone są różnego rodzaju leki, a także inne produkty o charakterze farmaceutycznym. Spedycja lotnicza obejmuje także transport żywności takiej jak owoce, warzywa, mięso czy ryby. Może ona ulec zepsuciu w trakcie zbyt długiego transportu, dlatego najlepszym rozwiązaniem do tego celu jest właśnie transport lotniczy. Jest on również bardzo chętnie wykorzystywany do przewożenia produktów takich jak kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.