Przejdź do treści

Spedycja w transporcie morskim

Z transportu morskiego korzysta masę firm na całym świecie. Dla wielu z nich to najwygodniejsza oraz najtańsza forma przewozu różnych materiałów. Obecnie, powstało wiele firm (i to nawet w Polsce), które zajmują się profesjonalnie fachową spedycją w transporcie morskim. Jak się bowiem okazuje, jest to dość czasochłonne przedsięwzięcie, które wymaga sporo wiedzy, dobrej znajomości przepisów oraz znalezieniu klientów, którzy systematycznie będą korzystać z takiego rozwiązania. Co więc warto o tym wiedzieć? Temat przybliżymy poniżej.

Spedycja w transporcie morskim

Firmy specjalistyczne zajmujące się spedycją w transporcie morskim wyszły naprzeciw klientom (zarówno dużym firmom, małym przedsiębiorcom, jak i klientom indywidualnym), którzy coraz częściej chcą korzystać z drogi morskiej zarówno w kraju, w Europie, jak i w przewozie międzykontynentalnym. To oni dbają bowiem o wszelkie formalności związane z konkretnym załadunkiem oraz bezpieczeństwem samych towarów podczas jego całej drogi. Takie profesjonalne firmy świadczą obecnie naprawdę wysoką jakość usług, gdyż zatrudniają wyspecjalizowanych fachowców i to na całym świecie. Poza tym, plusem jest, że klienci mogą liczyć na ubezpieczenia swoich ładunków, oraz na firmie i ich pracownikach jest odpowiedzialność cywilna za towar, który przejęli.

Droga ładunku

Korzystając z firm spedycyjnych, można liczyć na szybsze załatwienie wszystkich formalności oraz na pomoc w każdym etapie drogi załadunku. Warto tu wspomnieć, że towar zanim znajdzie się na statku transportowym, musi przejść kontrolę osób, które będą za niego odpowiedzialne oraz ścisłą odprawę celną. Bardzo często jest to proces
skomplikowany i czasochłonny, który wymaga wielu specjalistycznych dokumentów oraz odpowiedniego zabezpieczenia i oznakowania danych towarów. Zanim zostanie załadowany nasz towar na statek, powinny zostać stworzone przez „nadawcę” określonego asortymentu jednostki ładunkowe wraz z listami, na których są zawarte dokładne informacje dotyczące określonego asortymentu. Osoby odpowiedzialne za dany towar na statkach, muszą więc posiadać szczegółową dokumentację, która zawiera między innymi nazwę towaru, jego ilość, wagę, rozmiary oraz cenę. Ponadto, ekipa odpowiedzialna za ładunek, musi mieć dokładnie określone, gdzie dany asortyment powinien zostać przeładowany ( przeładunek w węzłach logistycznych – głównie w portach). Dodatkowo, przed nadaniem towarów na statek powinno odbyć się sortowanie towaru, jego dobre zapakowanie oraz znakowanie. Firmy odpowiadające za bezpieczny transport drogą morską zajmują się także przygotowaniem ścisłej dokumentacji o której mowa wcześniej oraz rzetelną kalkulacją kosztów.

Jak wynika z powyższego, firmy które chcą przewieść konkretny ładunek a kompletnie nie znają się na formalnościach – powinny skorzystać z fachowych firm, które przejmą odpowiedzialność za dany ładunek i będą go monitorować na każdym etapie. Warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, jeżeli chce się mieć pewność, że trafi on do właściwego odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.