Przejdź do treści

Transport kolejowy a samochodowy – porównania

W Polsce, zarówno transport kolejowy, jak i samochodowy cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wielu firm, jak i osób indywidualnych. Czasami, gdy zależy nam na przetransportowaniu określonego asortymentu, zastanawiamy się który sposób wybrać. Zarówno jeden, jak i drugi posiada szereg zalet, ale też i kilka mankamentów. Co warto wiedzieć o tych rozwiązaniach i z którego najlepiej skorzystać? Zapraszamy poniżej.

Transport kolejowy

Transport kolejowy istnieje od wielu lat. To jeden z pierwszych środków komunikacji, dzięki któremu mogli się przemieszczać ludzie z różnych miejsc na świecie, jak i przewożono w nim rozmaite towary, meble, węgiel, a nawet zwierzęta. Transport kolejowy obecnie również jest bardzo popularny jeśli chodzi o przewóz towarów firmowych. Przedsiębiorcy chętnie z niego korzystają, gdy zależy im na szybkim i bezpiecznym dostarczeniu określonych przesyłek konkretnemu odbiorcy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość przetransportowania naprawdę dużych ilości towarów o sporych gabarytach. Ponadto, pociągi pokonują w krótkim czasie znacznie większą ilość kilometrów niż np. samochody. Wiele firm wybiera to rozwiązanie przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Pociągi towarowe są znacznie tańsze niż wynajem tirów, czy transport lotniczy lub morski. Można przewieźć każdy rodzaj towarów po bardzo niskich, atrakcyjnych kosztach.

Transport samochodowy

Transport samochodowy również jest bardzo popularny jeśli chodzi o przewóz osób, jak i różnego rodzaju ładunków. Przedsiębiorstwa handlowe, firmy logistyczne często korzystają z tego typu transportu i to na skalę krajową, jak i międzynarodową. W Polsce istnieje wiele firm spedycyjnych, które zajmują się tylko i wyłącznie logistyką bezpiecznego, szybkiego i sprawnego transportowania towarów. Ogromną zaletą transportu samochodowego jest fakt, że może on bez problemu dotrzeć w każde miejsce na świecie. Zawodowi kierowcy z Polski przewożą towary nawet do najdalszych zakątków świata. Ponadto, jest to dużo tańszy wybór niż transport morski, czy lotniczy. W tym przypadku potrzebny jest także tylko jeden doświadczony kierowca tira, który w określonym czasie przewiezie dany załadunek do odbiorcy. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest duża dostępność samochodów, dlatego zarówno firmy, jak i klienci indywidualni bez problemu w zaledwie kilka godzin mogą znaleźć kierowcę, który dostarczy im do odbiorcy towar.

Jak wynika z powyższego, transport kolejowy a samochodowy posiada wiele zalet. W zależności od tego, co i gdzie chcemy dostarczyć – należy wybrać odpowiedni i najbardziej opłacalny sposób. Z pierwszej opcji korzystają osoby, którym zależy na czasie oraz na przewozie naprawdę dużych ilości asortymentu, które posiadają też duże gabaryty. Z drugiej opcji, skorzystają osoby, dla których liczy się śledzenie drogi towaru, by odpowiednia osoba czuwała cały czas nad asortymentem oraz niskie koszty przewozu. Niewątpliwie jeden i drugi sposób jest godny polecenia szczególnie dużym firmom, które często korzystają z tego typu możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.