Przejdź do treści

Wady i zalety transportu drogą morską

Wiele firm nie wyobraża sobie swojej pracy bez sprawnie działającego transportu morskiego. Dzięki niemu można bowiem w miarę szybko oraz bezpiecznie przetransportować wiele towarów (o dużych gabarytach) z najdalszych zakątków świata. Dlaczego obecnie transport morski cały czas się rozwija i tak wiele firm oraz klientów indywidualnych chętnie z niego korzysta? Poniżej szczegółowa analiza wad i zalet takiego rozwiązania.

Zalety transportu drogą morską

W wielu nadmorskich miejscowościach na całym świecie, mieszkańcy codziennie obserwują jak duże statki wypływają z portu załadowane rozmaitymi towarami. W ten sposób przewozi się wszystko – samochody, węgiel, meble, środki chemiczne, jedzenie oraz wiele, wiele innych. Zalety transportu drogą morską są niewątpliwie zauważalne gołym okiem. Dzięki temu można przewieźć towary o dużych gabarytach i w wielu ilościach. Ponadto, wiele firm wybiera go ze względu na niskie koszty. Być może dla wielu osób może się to wydawać nieprawdopodobne, jednak transport morski jest jednym z najtańszych środków, dzięki którym można przewieźć każdy towar. Nie bez znaczenia jest także jego pojemność – ogromne statki transportowe są w stanie przewieźć duże ilości ładunku i to za jednym zamachem. Dzięki fachowej załodze, materiały wszystkie zostaną dostarczone szybko, sprawnie i bezpiecznie do ich odbiorcy.

Wady transportu morskiego

Nie wszyscy jednak tak optymistycznie podchodzą do statków transportowych. Szczególnie fani ekologicznego stylu życia są przeciwnikami statków transportowych, które zostawiają na morzach i oceanach wiele chemicznych spalin i substancji. Duże tankowca zatruwają środowisko, co także wpływa na to, że nie każdy jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Minusem transportu morskiego jest także czas realizacji zamówień. Towary drogą morską idą od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, dlatego też korzystają z niego osoby, którym nie zależy aż tak bardzo by materiały zostały dostarczone w konkretnym czasie. Ogromnym ograniczeniem jest także pogoda. Warunki atmosferyczne w transporcie Morskim mają ogromne znaczenie – burze i wiatry nie pozwalają statkom bezpiecznie kursować po morzach.

Czy warto jednak korzystać z transportu morskiego?

Zdecydowanie tak. Jeżeli wielkie firmy oraz przedsiębiorstwa chcą przewozić wielkie gabarytowo towary oraz kosztowne materiały – ta forma jest bardzo korzystna. Trzeba podkreślić, iż nad zakodowanym towarami cały czas czuwa fachowa załoga, która równocześnie załatwia także wszelkie formalności, które są niezbędne przy odprawach celnych. Warto podkreślić, iż w ten sposób docierają do odbiorców bardzo kosztowne i zróżnicowane towary. Warto podkreślić, że zamawiający – zawsze otrzyma to co zamówił (jednak wiele zależy od pogody, w jakim czasie to nastąpi).
Transport morski jest także najtańszą formą przewozu różnych rzeczy, więc nic dziwnego, że korzystają z niego największe firmy oraz przedsiębiorstwa na całym świecie. Również do Polski trafiają w ten bezpieczny sposób towary z całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.